آفتامات کالاشنیکوف 47 (تلفظ می شود کالاش نی کوف) – که در ایران بدلیل ثقل تلفظ آنرا اشتباها کلاشینکف می خوانند – و در دنیای انگلیسی زبان آن را AK47 می خوانند مدلی است که توسط میخاییل کالاشنیکوف در سال 1947 برای استفاده در ارتش شوروی اختراع شد و دو سال بعد از آن وارد خدمت گردید و اکنون بعد از گذشت 62 سال در بسیاری از کشورهای دنیا توسط ارتش، پلیس، یگان های ویژه و حتی شکارچیان و علاقه مندان به تیراندازی در سراسر کره زمین بکار برده می شود.

تصویر میخاییل کالاشنیکوف در سال 1949 – او اکنون ژانرال بازنشسته ارتش روسیه است.ایده اولیه مسلح سازی با فشار گاز را میخاییل کالاشنیکوف از تفنگ ام یک آمریکایی کپی برداری کرد و بقیه قسمت های آن را از روی نمونه های آلمانی آن کپی برداری کرد و در طرح این تفنگ تهاجمی – Assault Rifle یعنی تفنگ-مسلسلی که قادر به حمل تعداد زیادی فشنگ باشد و نواخت بالا داشته باشد و هم نقش مسلسل را بازی کند و هم امکان هدفگیری دقیق داشته باشد- بکار برد.

تصویر تفنگ ام یک آمریکاییایده ساخت تفنگ های تهاجمی را آلمان ها در جنگ دوم جهانی بکار بردند. دلیل احساس نیاز به چنین مدل سلاحی این بود که در خلال این جنگ غالب درگیری ها در فواصلی کمتر از 300 متر رخ می داد و تفنگ های موجود در آن زمان بیش از حد نیاز قوی و کمتر از حد نیازنواخت شلیک داشتند. اولین مدل موفق که توسط ارتش آلمان به خدمت گرفته شد در سال 1942 وارد جنگ گردید و “اشتورم گه ور” نام گرفت که ترجمه است "تفنگ طوفان" می شود:

Sturmgewehr 44 یا بطور خلاصه STG44

که شباهت آن با کالاشنیکف 47 کاملا محسوس است!

(اخیرا در کانادا نمونه های بازسازی شده این مدل ها را به علاقه مندان می فروشند. قیمتشان بدلیل تیراژ پایین این سلاح ها بالاست و حدود 2000 دلار است و مورد علاقه کلکسیونرها می باشد).

آلمان ها اولین کشوری بودند که توانستند بقدر کفایت از تفنگ تهاجمی تولید کنند و در درگیری واقعی آنها را تست کنند.

سرباز آلمانی در جنگ دوم جهانی در حال بکارگیری STG44 مجهز به دوربین.علت محبوبیت این سلاح را در تکنولوژی استفاده از فشار گاز برای بارگذاری فشنگ در مخزن – و کمتر شدن احتمال گیر کردن اسلحه در مقایسه با مسلح سازی با نیروی پوکه – و نیز جان سختی و استقامت این سلاح در شرایط سخت آب و هوایی است. تخمین زده می شود بیش از 100 میلیون قبضه از این سلاح تولید شده باشد. شماره مدل های مختلفی از این سلاح وجود دارد که در ایران گونه های KLS (AK-47), KLF (AKS), KLT (AKMS) تولید می شوند. بیشترین تنوع مدل در بلغارستان وجود دارد.

مدل AKMS ایرانمدل AKS ایرانکاربرد انتظامی AK47 در ایران (رژه نیروی انتظامی)
کاربرد نظامی – یگان ویژه ارتش روسیه - اسپتزناز Spetsnazکاربرد انتظامی – آموزش پلیس افغانستاندر کانادا AK47 بدلیل تمام خودکار بودنش در ردیف سلاح های غیرمجاز قرار دارد، اما مدل مشابه آن ساخت جمهوری چک بنام VZ 58S و آنهم نسخه ایکه توسط کارخانه سازنده به وضعیت نیمه خودکار بدل شده مجاز بوده و بسته به طول آن در راسته غیرمحدود و با محدودیت قرار می گیرد.

تصویر نمونه غیر محدود VZ 58S (با قنداق ثابت)تصویر نمونه با محدودیت VZ 58S (بدلیل داشتن قنداق تاشو)تصویر این سلاح با کاربری انتظامی توسط پلیس افغانستانمشخصات فنی:
وزن (بدون خشاب): 4.3 کیلوگرم – طول: 870 میلیمتر (قنداق ثابت) و 647 میلیمتر (قنداق تاشوی جمع شده) – طول لوله: 415 میلیمتر.
مهمات: 7.62 در 39 میلیمتر – نواخت: 600 شلیک در دقیقه – ظرفیت خشاب: کتابی 30 تایی یا کتاب مدور 50 تایی یا توپی 75 تایی
برد موثر: بدون دوربین: 100 متر – با دوربین 800 متر.

تصویر فشنگ 7.62 در 39 میلیمتریاین سلاح بدلیل زمخت بودن و زشتی طرح – در مقایسه با محصولات آلمانی و ایتالیایی – و برد موثر کوتاه آن، از محبوبیت بالایی نزد تیراندازان ورزشی و شکارچیان کانادایی برخوردار نیست و تنها به دلیل ارزان بودن مورد استقبال قرار می گیرد (البته در سطح محدود).

قیمت VZ 58S حدود 600 دلار کاناداست و مهمات آن به آسانی در دسترس می باشد.