اسلحه MP5 ساخت شركت هكلركخ آلمان است كه یكی از مشهورترین مسلسلهای دستی است كه در سراسر دنیا پخش شده و از جنگ جهنی دوم در حال تكمیل و توسعه است ، اولین تولید آن به نام MP54 نامگذاری شد كه در سال 1964 وارد خدمت شد در سال 1966 پس از بهینه سازی به نام MP5 معروف گردید و در ارتش و نیروهای امنیتی آلمان به كار گیری شد . دو نوع آن به طور معمول در دسترس : قنداق ثابت و قنداق كشویی . شركت هكلر كخ اقدام به بهینه سازی مجدد آن نمود كه از جمله آن می توان به تغییر مكانیزم نشانه روی و قابلیت نصب صدا خفه كن اشاره نمود. همچنین فرم خشابها عوض شده و از حالت صاف به حالت خمیده تبدیل شد و ماشه آن از حالت فلزی به پلیمری تبدیل شد كه باعث خوشدستی و سبكی سلاح می شود .
پس از گذشت هر سال به كاربران MP5 افزوده می شود به عنوان مثال مرزبانان آلمان ، سرویس ویژه هوابرد انگلیس (SAS) ، نیروهای فدارال آمریكا (FBI) ، پلیس انگلستان ، نیروی دریایی و تفنگداران دریایی آمریكا نیروهای دلتا و... از این سلاح استفاده می كنند. و همینطور در كشورهای یونان ، پاكستان ، مكزیك و ایران تحت لیسانس تولید می شود كه هر كدام از آنها با بقیه متفاوت است .
تنها رقیب MP5 در عرصه جهانی مسلسل UZI ساخت اسراییل است ارتش آلمان كه پیش از این از یوزی استفاده می كرد به دلایل اقتصادی به جای یوزی از كه تحت لیسانس در بلژیك تولید می شد MP5 را برگزید . موفقیت MP5 غیر قابل اغماض است این موفقیت پایه در به كار گیری بهترین مواد در ساخت ، قابل اطمینان تر ، دقت بسیار بالا ( به علت مكانیزم گلنگدن بسته) و ارگونومی آن دارد . كه موجب فروش بیش از حد این سلاح گردید تا جایی كه هیچ یك از مسلسل های مدرن فعلی به پای آن نمی رسد ( مسلسل یوزی در حال حاضر تولید نمی شود) .
برخلاف مدلهای قبلی MP5 مدل كوچك شده ژ3 نمی باشد تنها مكانیزمها شباهتهایی با ژ3 دارد در حالی كه ارگونومی و دقا آن بسیار بالاتر از ژ3 است .
در مدلهای گذشته MP5 دارای برگه ناظم آتش دو زمانه ( ضامن و تك تیر) كه با ساخت MP5A2 ارتقا یافته و به سه وضعیتی تبدیل شد (ضامن ، تك تیر ، رگبار) ولی در مدل MP5A3 باز هم ارتقا یافته و به برگه ناظم 4 وضعیتی ( ضامن ، تك تیر ، سه تیر ، رگبار ) تبدیل شد.
مداومت آتش این سلاح بسته به نوع لوله و مهمات استفاده شده دارد . لوله آن امكان اتصال صدا خفه كن به آن را می دهد و همچنین می توان بر روی آن دوربین معمولی و دید در شب نصب كرد . خشاب استاندارد آن 30 تیری خمیده است و لی خشاب 15 تیری آن نیز در دسترس می باشد.
كالیبر 19×9 میلیمتر PARA
وزن 2.54 كیلو گرم
طول اسلحه 490 میلیمتر قنداق جمع / 660 میلیمتر قنداق باز
طول لوله 225 میلیمتر
سرعت نواخت تیر 800 تیر در دقیقه
ظرفیت خشاب 30 – 15 – 45 تیری

علل به كار گیری مكانیزم 3 تیر در سلاح

با توجه به اینكه در عملیاتها معمولا از برگه ناظم آتش در حالت تك تیر استفاده نمی شود به همین دلیل در اسلحه ای كه مكانیزم 3 تیر ندارد از رگبار استفاده می شود استفاده از رگبار در عملیاتها علاوه بر دشواری كنترل موجب كم شدن ناگهانی و بدون كنترل نفر می شود بر این پایه بر روی اسلحه های مدرن مكانیزم 3 تیر تعبیه شد .
علاوه بر این اثر بالستیكی تیر بر روی بدن و جراحت وارده از طرف گلوله می تواند.