آرنولد قهرمان بدنسازی 1970
آرنولد بازیگر اسبق فیلم هاى اكشن هالیوود که و فرماندار فعلى ایالت كالیفرنیا که با بازی در سری فیلمهای ترمیناتور به شهرتی جهانی رسید، شخصاً اعتراف كرده كه سال ها پیش و به هنگام حضور مقتدرانه اش در مسابقات پرورش اندام از داروهاى نیروزا و انواع استروئیدها سود مى جسته است.

او در مصاحبه اى با ABC گفته هر چند حالا با دوپینگ به شدت مخالف است و مطرح شدن از این طریق را نمى پسندد، اما در زمان خودش چون این داروها غیرقانونى تلقى نمى شده و قانونی به نام دوپینگ در ورزش بدنسازى وجود نداشته و در صورت بروز محرومیتی به دنبال نداشته، مشکلی هم برای استفاده از آن وجود نداشته است.

وی اظهار داشت: «در آن زمان یك چیز جدید و مدرن بود و قانونى هم براى منع آن وجود نداشت. الان هم بازگشت به گذشته و حكم دادن و توبیخ کردن راجع به آن غیرممكن و غیر منطقی است. در آن دوران این کارها انجام مى شد و غیرقانونى هم نبود، ولى حالا چنین حكمى دارد و بالطبع باید متوقف شود.»

با این حال اقدامات آرنولد شوارتزنگر درپست فرماندار سال هاى اخیر كالیفرنیا چیزى خلاف این مساله را مى گوید. چندى پیش جكى اسپایر سناتور دموكرات ایالت كالیفرنیا تبصره ای را تقدیم پارلمان كرد كه در آن استفاده از بسیارى از داروها در مدارس آمریكا و در رشته هاى ورزش باشگاهی ممنوع مى شد، اما آرنولد آن را وتو و از اجرایش جلوگیرى نمود. اسپایر پس از این ماجرا خاطر نشان کرد: «فرماندار باید مراقب رفتار و تصمیماتش باشد و در وضعیت فعلی به هیچ وجه یك آدم مخالف دوپینگ نشان نمى دهد. باید موضعى بسیار محكم تر و منفی تر در قبال مواد نیروزا و استفاده کنندگان از آن اتخاذ كند. در حالت فعلى او انگار این پیام را براى مردم مى فرستد كه به آنچه كه من عمل كرده ام، عمل كنید و نه چیز دیگر.»

تورنمنت سالانه بدنسازی
وی اخیراً در مراسم پایانى یك تورنمنت بزرگ و سالانه بدنسازى كه به نام و افتخار خود او برگزار شد، حاضر شد و جوایز قهرمانان را اهدا كرد و یاددوران طلایی گذشته خود را گرامی داشت كه ۷ بار قهرمان رقابت هاى بدنسازى جهان در پیكارهاى المپیا شده بود.

اما هنرپیشه پولساز و مشهور هالیوود این بار در شرایطى کاملا متفاوت در این مراسم حضور یافت، زیرا جنجال اخیر در مورد كشف مجدد مواد نیروزا و دوپینگ در صحنه ورزش، اعتبار بدنسازى را کمتر از گذشته ساخته و رسوایى لابراتوار بالكو در کالیفرنیا و تامین داروهاى نیروزا در آن مكان و در اختیار گذاشتن آن در دست دو و میدانى كاران آمریكا و همچنین ورزشكاران برخى رشته هاى دیگر مثل بیسبال، فوتبال آمریكایى و شنا، سایه اى تیره بر ورزش این كشور انداخته است.

چارلز یسالیس استاد دانشگاه پنسیلوانیا آمریكا كه كتاب هایى را درخصوص شایع شدن بیش از حد داروهاى نیروزا درمیان ورزشکاران نوشته است، مى گوید: «تقریباً از نگاه همگان بدنسازى و پرورش اندام با دوپینگ و استفاده از مواد نیروزا عجین شده است و از آن مجزا نیست، از روز نخست این مشكل وجود داشته و راه فراری ندارد. حضور آرنولد در مراسم اخیر قطعاً این مشكل را حل نكرد و برعكس مسائل را مبهم تر و سئوالات موجود را بیشتر كرد.»