lev Yashin به عقیده بسیاری از کارشناسان فوتبال تواناترین گلری بوده که تاریخ فوتبال به خود دیده است. او که معروف به پوشیدن لباس سیاه بود از معدود بازیکنانی بود که فقط برای یک باشگاه فوتبال بازی کرد، 22 فصل برای دینامو موسکو (Dinamo Moscow). شاید تنها گلری در تاریخ فوتبال بود که در اغلب بازیها سهم قابل توجه ای را - حتی بیشتر از فورواردها، هافبک ها و ... - عهده دار بود و بسیاری از استانداردهای مسئولیتی گلرها نتیجه مدت زمانی بود که او دروازه بانی می کرد.

شجاعت او زبانزد همگان بود و شهره به کنترل دروازه به هنگام گرفتن ضربات پنالتی بود و روشهای جدیدی را برای دفع یا گرفتن توپ بکار می برد که بتدریج مورد استفاده سایر گلرها نیز شد. معروف هست که او در مدت دروازبانی خود بیش از 150 پنالتی را مهار کرده است.

یاشین در سال 1929 در یک خانواده که پدرش کارگر صنعت بود متولد شد و در دوازده سالگی در یک کارگاه آهنگری مشغول بکار شد. او بین سالهای 1954 تا 1967 اولین انتخاب برای ایستادن در دروازه اتحاد جماهیر شوری بود. در این مدت او با تیم ملی کشورش در سه دوره جام جهانی یعنی سالهای 1958، 1962 و 1966 شرکت کرد، بازی های فوق العاده او در جام آخر باعث شد تا اتحاد جماهیر شوری در 1966 به نیمه نهایی راه یابد. او همچنین در قهرمانی تیم اتحاد جماهیر شوری در سال 1956 در بازی های المپیک ملبورن سهم بسازیی داشت. یاشین چهار سال بعد به همراه تیمش فاتح جام ملت های اروپا شد.

از مهمترین موفقیت های او این بود که در سال 1963 بعنوان بهترین بازیکن اروپا شناخته شد، او همچنان تنها گلری می باشد که این افتخار نصیب او شده است. یاشین در سن 41 سالگی از بازی فوتبال خدا حافظی کرد و بازی خدا حافظی او در سال 1971 در مقابل تیم ستارگان اروپا انجام شد.

در سال 1986 به علت جراحت زانو مجبور به انجام عمل جراحی شد که نهایت ادامه زندگی او به قطع یکی از پاهایش منوط شد. یاشین در ماه مارچ 1990 پس از انجام 812 بازی ملی و باشگاهی از دنیا رفت.