علامت PUMA
PUMA که یک شرکت اصلا" آلمانی اما چند ملیتی است، امروزه به عنوان یکی از بزرگترین شرکتهای سازنده کفش و پوشاک ورزشی به حساب می آید.

این شرکت در سال 1924 در شهر Herzogenaurach آلمان اصلا" بنام "Gebrueder Dassler Schuhfabrik" یا همان "کارخانه کفش سازی برادران داسلر" توسط رودولف داسلر (Rudolf Dassler) - برادر آدولف داسلر (Adolf Dassler) بنیانگذار آدیداس (Adidas) - وبا همکاری برادرش آدولف راه اندازی شد.

از همان ابتدا این شرکت کفشهای ورزشی راحت و سبک و نه چندان گران نسبت به کفشهای دیگر مانند آدیداس را ارایه کرد، که اتفاقا" محصولات آن طرفداران زیادی هم پیدا کرد.

در سال 1948، رودولف داسلر نام این شرکت را به “PUMA Schuhfabrik” تغییر داد. رودولف از همان ابتدا به فکر جهانی شدن و فروش محصولاتش در بازارهای جهانی بود. در سال 1986 این شرکت به سهامی عام تبدیل گشت و توانست وارد بورس سهام شود.


Rudolf Dassler موسس Puma
همکنون پوما دارای بیش از سه هزار کارمند در سراسر جهان است و محصولات خود را از طریق نمایندگی های رسمی خود در 80 کشور جهان عرضه می کند. درآمد این شرکت هر ساله رو به رشد بوده، برای مثال در سال 2003 میزان سود پوما 1,240 میلیون یورو اعلام شده است.

محصولات پوما از کفش نیز فراتر رفته، بطوریکه همکنون این شرکت انواع پوشاک ورزشی و تجهیزات مختلف دیگر را نیز تولید می کند.

حامی تیمها و بازیکنان
PUMA اکنون حامی بسیاری از تیمها و باشگاه های ورزشی در سراسرجهان است. این شرکت با حمایت تیمها و بازیکنان معتبر سعی می کند که بازار خود را نیز گسترش دهد.

در سال 1998، هنگامی که تیم ملی فوتبال ایران به مسابقات نهایی جام جهانی در فرانسه راه پیدا کرده بود، این پوما بود که حامی تیم ملی ایران شد و تجهیزات و پوشاک ورزشی تیم ملی را فراهم کرد.


Fredrik Ljungberg
پوما همچنین حامی برخی بازیکنان معتبر جهان است. برای مثال فردریک لیونگبرگ (Fredrik Ljungberg) بازیکن باشگاه فوتبال آرسنال (Arsenal) شهر لندن، یکی از بازیکنانی است که پوما حامی و به اصطلاح اسپانسر اوست. طی قراردادی که پوما با لیونبرگ امضا کرده است، لیونبرگ موظف است تا پایان قرارداد در بازیهای رسمی از کفش پوما استفاده کند.

پوما یعنی چه؟
پوما نوعی پوزپلنگ درنده است که در آمریکا زندگی می کند. این حیوان دارای سرعت دویدن زیادی است. شاید انتخاب این نام برای این شرکت، به دلیل سرعت بالای این حیوان درنده باشد.