فوتبال دستی
فوتبال دستی یا همان فوتبال رومیزی یک بازی سرگرم کننده رومیزی است که ورزش فوتبال واقعی را شبیه سازی می کند.

به این بازی در زبان انگلیسی Table Football، آمریکایی Table Soccer و در آلمانی Tischfussball، Kicker و یا Kroekeln گفته می شود.

این بازی مهیج وسرگرم کننده مانند فوتبال واقعی در سراسر جهان بویژه اروپا (مخصوصا" در کشور آلمان، سویس و اتریش) طرفداران و علاقمندان زیادی دارد.

تاریخچه
گرچه اسنادی کامل وجود ندارد که دقیقا" مشخص کند اصلا" فوتبال دستی از کجا آمده اما نظریه ای می گوید که لوسین روزنگارتن (Lucien Rosengarten) فرانسوی مخترع این بازی است. لوسین روزنگارتن کارمند شرکت خودروسازی سیتروان (Citroen) بود. اما پس از اختراع این بازی توسط روزنگارتن، شرکتی در سویس بنام “Kicker” راه اندازی شد - که ظاهرا" این شرکت به روزنگارتن ارتباط داشت - وشروع به ساخت میزهای این بازی کرد.

میزهای Kicker در سویس و آلمان بسیار فروش رفت و این ورزش نیز مورد توجه بسیاری قرار گرفت، بطوری که مردم به فوتبال دستی "کیکر" میگفتند.

اما نظریه ای دیگر می گوید که فوتبال دستی را اصلا" الژاندرو فینیستره (Alejandro Finisterre) اسپانیایی اختراع کرد. او که یک نویسنده و شاعر بود در جنگ داخلی اسپانیا در بمبارانی مجروح و به بیمارستان منتقل شد. پس از بستری شدن در بیمارستان او پسر بچه هایی را دید که عاشق فوتبال بودند اما در بمباران اکثرا" از پا فلج یا صدمه دیده بودند و قادر به بازی این ورزش نبودند.

از همانجا فینیستره به فکر افتاد تا برای این بچه ها فوتبال دستی را اختراع کند. گفته می شود که او اول از میز پینگ پنگ برای اینکار استفاده کرد.

به هر حال این اختراع در سال 1937 بنام الژاندرو فینیستره ثبت شده است.


نمونه ای از میز فوتبال دستی
بازی
در فوتبال دستی مانند فوتبال حقیقی دو تیم یازده نفره (بازیکن مصنوعی) مقابل هم قرار می گیرند. بازکنان (دو بازیکن واقعی) با دسته هایی که به میله بازیکنان وصل است می توانند بازیکن مصنوعی را به صورت چرخشی به حرکت دربیاورند تا بازیکنان مصنوعی به توپ ضربه زنند.

دروازه نیز سوراخ چهارگوشی است که در انتهای هر دوسمت میز قرار دارد. اگر توپ از دروازه هر تیمی عبور کند، بازیکن مقابل یک امتیاز می گیرد.

معمولا" قبل از بازی، دو حریف تعداد گلها را مشخص می کنند. هرکس که زودتر به آن تعداد گل برسد برنده است. معمولا" تعداد گل پنج یا ده تایی حساب میشود.

برای بازیهای بزرگ یا مسابقات رسمی داور نیز در نظر گرفته می شود تا هیچکس مقررات را زیر پا نگذازد.

فدراسیون جهانی فوتبال دستی
فدراسیون جهانی فوتبال دستی (International Table Soccer Federation) در در ده 1960 میلادی رسما" تاسیس شد.

این فدراسیون همکنون دارای 26 عضو از سراسر جهان میباشد. ITSF هرساله تورهایی را جهت انجام رقابتها بین اعضای خود در سراسر جهان برگزار میکند. همکنون ITSF Tour 2005 برای سال جاری برقرار است.

فوتبال دستی در ایران
در ایران نیز این بازی طرفداران زیادی داشت ودر کلوبها به عنوان یکی ازمهیج ترین بازیها بشمار می رفت. اما به دلیل مسایل سیاسی و اجتماعی و بسته شدن کلوبها، این ورزش نیز تا حد زیادی فراموش شد، بطوریکه حتی نسل جدید آشنایی زیادی از این ورزش مهیج را در کشور ندارد.

اما چندی پیش انجمن فوتبال دستی ایران رسما" با مجوز تربیت بدنی ایران و مرکزتوسعه ورزشهای همگانی و تفریحی تاسیس و راه اندازی شد. انتظار می رود تا در آینده نزدیک این ورزش نیز در بین جوانان شناخته شده باشد و از طرف آنان جدی تر پی گیری شود.

با تاسیس انجمن، ایران نیز میتواند به عضویت فدراسیون جهانی فوتبال دستی (ITSF) درآید و در تورهای آن بطور رسمی شرکت کند.