Self Defense - دفاع شخصی
امروزه چگونگی انجام دفاع شخصی شاید یکی از مواردی باشد که یادگیری آن تا حدی لازم است. این ورزش بویژه برای بانوان می تواند جدیتر گرفته شود چرا که آنها می توانند در اجتماع و شهرهای شلوغی نظیر تهران بیشتر در معرض خطر و تهدید قرار گیرند.

باید توجه داشت که قبل ازتمرین و بدست آوردن تبحر در انجام دفاع شخصی، نه فقط بدن و شرایط فیزیکی بلکه ذهن و شرایط روحی نیز می بایست تمرین داده شوند.

برای مثال سریع فکر کردن، تصمیم گیری آنی، و از دست ندادن روحیه در موضوع دفاع شخصی از همیت بسیار زیادی برخوردارند. . اگر بدن شما ورزیده باشد اما نتوانید سریع تصمیم بگیرید که چگونه برابر شخص حمله کننده از خود دفاع کنید، مطمین باشید که شخص مهاجم بر شما غلبه خواهد کرد چرا که حمله ای که در چند ثانیه رخ می دهد، حتما" از سرعت بالایی برخوردار است و زمان در آن نقش مهمی را ایفا می کند.

برای آماده سازی خود جهت یادگیری انجام حرکات دفاع شخصی توجه کنید که موارد زیر را رعایت کنید:

آماده سازی شرایط بدنی
بخاطر داشته باشید شرایط بدنی یکی از مهمترین عوامل در این ورزش است.

تمرینها و نرمشها جهت آماده سازی بدن. مانند: نرمش و تمرینات بدنسازی (نه پرورش سنگین عضلات و اندام). برای مثال کار با دمبل و پرورشهای اندامی که برای هنرهای رزمی کاربرد دارند.

تمرینات و حرکات کششی جهت انحطاف پذیر کردن بیشتر بدن. حرکاتی مثل تمرینات ژیمناستیک و غیره.

آماده سازی شرایط روحی
سعی کنید اعتماد نفس خود را بالا برید. به خود ایمان داشته باشید و به این موضوع معتقد باشید که یک در دفاع از خود پیروز خواهید بود.

اما حریف را مهاجم را هیپگاه دست کم نگیرید، چرا که اگر او خود را قوی نمی دانست دست به حمله نمی زد.

تقویت سرعت در فکر کردن و تصمیم گیری
سعی کنید سرعت تصمیم گیری را در خود بالا برید. برای اینکار مثلا" می توانید تمرینات ریاضی حل کنید و یا بازیهای کامپیوتری به اصطلاح Arcade بازی کنید.

فکر کنید که در شرایط دفاع، به کدام قسمت بدن حریف می توان ضربه زد تا او ناکار شود. برای مثال، شکم، چشم، دماغ، بیضه و گلو اعضایی هستند که با ضربه به آنها می توان شخص را یا کاملا" ناکار کرد و یا سرعت را از آن گرفت.

تقویت سرعت در حرکت
سعی کنید سرعت حرکات خود را بالا برید. عضلات و اندام خود را آنقدر بزرگ نکنید که وزن آنها باعث کاهش سرعت حرکت آنها شود.

از ورزش و نرمشهای سرعت مانند طناب زدن، تمرینات با توپ و کاتاهای ورزشهای رزمی استفاده کنید.

دفاع شخصی
  2-اینبار با حرکات جدیدی که در اصل تهاجمی هستند اما کاربرد آنها جهت دفاع و ناکار کردن شخص حمله کننده است، آشنا می شوید.

این حرکات، حرکات رزمی (کاراته ای) هستند که مهارت برای انجام آنها احتیاج به پیش نیازهایی مانند: انجام تمرینهای کششی، تمرینهای بدنسازی و قابلیت انجام آنها با سرعت بالا را دارد.

نکته اینکه، برای انجام تمرینات سعی کنید از شخصی دیگر کمک گیرید، و یا از وسایلی نظیر کیسه بکس یا آدمک مصنوعی استفاده کنید. فراموش نکنید که هیچگاه از این حرکات بجز مواقع دفاع شخصی استفاده نکنید و قبل از تمرینات به پیش نیازها، تغذیه و هماهنگی قبلی با مربی یا پزشک خود توجه داشته باشید.Mae Geri
مای گری:
ضربه پا به جلو. در این حرکت در حالتی که انگشتان پا به بالا نگه داشته می شوند، ضربه به زیر بدن، سینه یا چونه زده می شود.

برای زدن ضربه مای گری، اول ران پا بالا می آید سپس ضربه نهایی با باز شدن زانو زده می شود. هرچه سرعت بالاتر رود، ضربه بهتر خواهد بود.

برای زدن این ضربه، سعی کنید تا اول انعطاف بدن خود را بالا برید و سپس برای افزایش سرعت در حرکت تمرین کنید.

Mawashi Geri
ماواشی گری:
ضربه نیم دایره ای پا. در این حرکت، پا به صورت نیم دایره باز شده (مانند تصویر) و پای ضربه زننده (از پهلو) بوسیله باز شدن زانو ضربه را به بالا تنه یا صورت می زند.

پا می تواند تا 90 درجه (به صورت قایم) باز شود. ماواشی گری هم نیاز به سرعت بالا و هم انعطاف بدنی دارد.

حفظ تعادل بدنی نیز در زدن این ضربه موثر است. سعی کنید تا طوری تمرین کنید که روی یک پا تا چند دقیقه بتوانید بایستید.


Yoko Geri
یوکو گری:
در این ضربه، پا از مفصل زانو باز می شود، و به سمت صورت یا گردن حریف ضربه وارد می کند. تفاوت یوکو گری با مای گری اینست که در یوکو گری ضربه بالاتر می تواند زده شود، ضربه زننده از پهلو ضربه می زند و ضربه توسط پاشه پا برخورد می کند.

حفظ تعادل، سرعت در عمل و انعطاف پذیری نیز در زدن یک ضربه موفق یوکو گری بسیار موثر هستند.
Ushiro Geri
اوشیرو گری:
ضربه پای پشت. در این ضربه پا به صورت چرخشی به پشت بر می گردد بطوریکه پاشنه به سمت بالا می آید (به زننده ضربه در تصویر توچه کنید).

در اوشیرو گری ضربه اصلا" از پشت زده می شود یعنی بدن به پشت بر می گردد. سرعت عمل و کشش بدن عوامل موثر در موفقیت یک ضربه اوشیرو گری هستند.